Základní údaje
Partnerství: od roku 1991
Spolková země: Baden-Württemberg
Počet obyvatel: 86.000 Ludwigsburg, 510.000 (okres), převážně evangelíci, 701Obyv/km².
Poloha: Severně od Stuttgartu.
Průmysl
Nejvýznamnější podniky: Beru AG (výroba autoelektroniky), Getrag GmbH (autopříslušenství), Gleason-Pfauter GmbH (frézy, brusky aj.), Hüller Hille GmbH (zakázkové strojírenství), Mann+Hummel Gruppe (filtrovací a sací systémy, průmyslová technika). Většina těchto podniků jsou subdodavateli pro automobilový průmysl.
Založení zámku a města
Původně plánoval vévoda Eberhard Ludwig na Erlachském dvoře jen letohrádek pro lovecké výpravy a k letnímu pobytu. Po příkladu jiných knížat, zakládajících města, se roku 1704 vévoda rozhodl k zámku postavit město a od roku 1709 začal zvát lidi k osídlování. Stavební parcely a materiál dával zdarma. Kromě toho poskytl 15 let daňovou svobodu. Ale teprve poté, co vévoda přislíbil, že zřídí v Ludwigsburku své sídlo, se začalo stavět.
Zpočátku vznikaly přední a zadní zámecké ulice: Charlotten- a Marstallstraße, Kaffeeberg, nynější Bauhofstraße a další důležité dopravní cesty. Aby budování svého města ještě urychlil, nechal vévoda zřídit a postavit úřady, které pak předal svým oblíbencům. Tak rostlo město Ludwigsburg, které si dodnes uchovalo svůj barokní šarm, rychle do značné velikosti.
Historické centrum města
Historické jádro města nabízí množství památek. »Nejkrásnější náměstí, které Württembersko má«, je podle Theodora Heusse arkádami obroubené náměstí se dvěma barokními kostely.
Celá řada zajímavých budov stojí v nejbližším okolí: rodný dům Justinia Kernerada (Marktplatz 8), rodný dům Eduarda Mörikeho (Kirchstraße 2) a dům ve kterém žil (Obere Marktstraße), rodný dům básníka a literáta Friedricha Theodora Vischera (Stadtkirchenplatz 1) stejně jako rodný dům teologa a literaturhistorika Davida Friedricha Strauße (Marstallstraße 1).
Friedrich Schiller bydlel v mládí v »Maudersschen Haus« (Mömpelgardstraße 26) a »Cotta-Haus« (Stuttgarter Straße 26). Odtud navštěvoval latinskou školu naproti radnici. V letech 1793-1794 bydlel ve Wilhelmstraße 17, kde pracoval mezi jiným na svém díle Wallenstein.
Rezidenční zámek
Nechal postavit v letech 1704 – 1733 vévoda Eberhard Ludwig, se 452 místnostmi v 18 budovách se řadí k největším dochovaným německým barokním zámkům. »Schwäbische Versailles – Švábské Versailles« uprostřed zámeckého parku »Blühendes Barock« byl v minulosti rezidencí württemberských vévodů a králů.
Ještě dnes se zde konají jak státní recepce, tak i kulturní akce – především na zámeckém nádvoří a v sále řádů.
Město zámků
Ludwigsburg, plánovaný roku 1704 jako místo panského letohrádku, se rychle rozvinulo pod vévodou Eberhardem Ludwigem v město – v město zámků. Skvostným středem města je až do dnešních dnů »Residenzschloss« - Rezidenční zámek, vedle něho – neméně půvabný lovecký zámek Favorite a jezerní zámek Monrepos.
Lenka Frýdlová
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Líbí se Vám Nový Jičín?